Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki, lub ESC aby wyjść

Zanim napiszesz list motywacyjny…

WORK1Znając cel komunikacyjny listu motywacyjnego, widzimy wyraźnie, że do jego napisania trzeba się dobrze przygotować. Chodzi tutaj przede wszystkim o przygotowanie koncepcyjne.

Przede wszystkim, należy dobrze przeczytać ofertę pracy, do której aplikujemy. Zawarte są w niej informacje zarówno o profilu firmy, jak i o wymaganiach dotyczących przyszłego pracownika oraz zadaniach na określonym stanowisku. To najistotniejsze informacje, pod kątem których trzeba będzie napisać list motywacyjny – ma on bowiem, przypomnijmy, przekonać pracodawcę, że jesteśmy idealnym kandydatem na to właśnie stanowisko!

W kolejnym etapie warto przeprowadzić sobie tak zwaną analizę SWOT, a więc, mówiąc prościej, wziąć kartkę i wypisać swoje słabe i silne strony w odniesieniu do stanowiska, na które aplikujemy, jak i zewnętrzne szanse i zagrożenia z nim związane. Skupić należy się na gromadzeniu argumentów pozytywnych, ponieważ to one staną się główną kanwą treści samego listu.

Następnie, argumenty te warto sobie wypisać ponownie i spróbować dodać do nich przykłady. Pomyśleć można o tym, czy któreś z zainteresowań prywatnych przełożyć się może na większą efektywność w miejscu pracy, a także o naszych własnych krótko – i długoterminowych celach zawodowych.

Kluczem do sukcesu jest na tym etapie umiejętne spojrzenie na siebie oczami pracodawcy i zastanowienie się, czego on oczekuje od nas. I właśnie pisząc list z tej perspektywy, osiągnąć można największe sukcesy podczas rekrutacji.